Middle Tennessee Region
  Sign-In  Register
          
MT TAAE

    
 
 
 
 
 



"Professionals providing agricultural education for the global community
through visionary leadership, advocacy and service."


TAAE seeks to advance agricultural education and promote the professional interests and growth of agriculture teachers 
as well as recruit and prepare students who have a desire to teach agriculture.

Middle Tennessee TAAE Vice President - Jessie Lumpkins jessie.lumpkins@mnps.org
(2017-2020)

Middle Region TAAE Board of Directors     Middle Tennessee TAAE Award Winners:


Bluegrass:
Chris Martin
Cordell Hull: Benny
Joe McDonalds
Crimson Clover:
Jennifer Snoddy
Dav-Wil:
Gary Gibson
Highland Rim:
Terra Kimes
Lower Cumberland:
Joe Greene
Muscle Shoals:
Cindy Rodgers
Parks:
Brad Kirkham
Red River:
Michelle Page
Upper Cumberland:
Patrick Little
Mid-State:
Gina Locke
District X:
Tommy Green
  2018-2019

Outstanding Program: Stewarts Creek
Outstanding Agriculture Teacher: Summer Major
Teacher Mentor Award: Courtney Nichols
Teacher Turn the Key: Gina Stewart
Outstanding Young Teacher: Chris Martin

(These awards are selected at the Middle Tennessee Teacher's Meeting during
Conference each year)

 

  2017-2018

Outstanding Program
: Hendersonville
Outstanding Agriculture Teacher: Jessie Lumpkins
Teacher Mentor Award: Mike Akridge
Teacher Turn the Key: Emily Pate
Outstanding Young Member: Wesley Foster
Agriscience Teacher of the Year:  TBD

 


2016-2017 

Outstanding Program: Mt. Juliet
Outstanding Agriculture Teacher: Joe Greene
Teacher Mentor Award: Danielle Johnson
Teacher Turn the Key: Pam Bartholomew 
Outstanding Young Member: Amanda Craighead
Agriscience Teacher of the Year:  Amy Rickman
 
     2015-2016

Outstanding Program: McEwen
Outstanding Agriculture Teacher: Lucas Holman
Teacher Mentor Award: Glenn Ross
Teacher Turn the Key: Chris Martin
Outstanding Young Member: Jackie Vester
Agriscience Teacher of the Year:  TBD

      2014-2015

Outstanding Program: Riverdale
Outstanding Agriculture Teacher: Pam Farmer Walker
Teacher Mentor Award: Jill Shrum
Teacher Turn the Key: Brad Kirkham
Outstanding Young Member: Laura Purtle
Agriscience Teacher of the Year:  

2013-2014


Outstanding Program: Wilson Central
Outstanding Agriculture Teacher: Danielle Johnson
Teacher Mentor Award: Tommy Beavers
Teacher Turn the Key: Laura Purtle
Outstanding Young Member: Bonnie Holman
Agriscience Teacher of the Year: Lindsey Nicholas
 
     2012-2013

Outstanding Program: Cookeville
Outstanding Agriculture Teacher: Benny Joe McDonald
Teacher Mentor Award: Johnny Head
Teacher Turn the Key: Bonnie Holman
Outstanding Young Member: Jessie Hartle
Agriscience Teacher of the Year: Patrick Little
 

 

 Website designed by: Wieghat Graphics